خنیاگران مشهد

معرفی کامل موسیقی و اهالی آن در مشهد

میثم افشین

میثم قومورلو (افشین)

در سال 1356 در خانواده ای هنری متولد شد .پدرش در زمینه معماری سنتی و مادرش در هنر نقاشی فعالیت دارند . وی که برادرانش نیز با هنر موسیقی آشنا بوده اند از سال 1376 هنر دف نوازی را با راهنماییهای سید مهدی هاشمی آغاز نمود . پس از چند ماه برای فراگیری این ساز عرفانی نزد اساتیدی چون احمد آزاد بیگی ، فرزاد و فرهاد عندلیبی و احمد خاک طینت رفت و پس از مدتی جهت تکمیل آموخته های خود به سنندج رفت . در آنجا از محضر اساتید بزرگ دف نوازی ایران همچون استاد خلیفه کریم و استاد خلیفه علاءالدین یاسینی بهره برد .

او در سال 1378 گروه سازهای ضربی هزار دستان را بنیان نهاد . که اولین اجرای این گروه در سال 1379 در مراسم افتتاحیه فرهنگسرای غدیر مشهد بود .

میثم افشین معتقد است گروه سازهای ضربی تا قبل از هزار دستان  به این گونه که از تنوع سازهای مختلف ( دف ، تنبک ، دهل ، دایره ، طاس ، ضرب باستانی ، کوزه ، دمام و ... ) بهره ببرد ، و جود نداشته است . یا لااقل ایشان نمی شناخته است .

در هر صورت وی این سبک تلفیق سازهای ضربی را از جایی بر نگرفته است .

از کنسرتها و اجراهای گروه هزاردستان به سرپرستی افشین می توان به موارد زیر اشاره کرد :

جشنوارة جهانگردی سالهای 80، 81، 82، 83،

جشنوارة هفتة وحدت مشهد 81

افتتاحیه المپیاد دانشجویی 81

شرکت در جشنواره پیران چنگی 79

کنسرت کوبه ای تالار گلشن بجنورد 83

اجرای کنسرت دف و رباب به همراه استاد محمد رحیم خوشنواز در تالار رازی مشهد 80

اجرای کنسرت دف و نی همراه با استاد علی اسرمی در سالن گلستان مشهد 80

یکی از مهمترین فعالیتهای میثم افشین ساخت ساز دف می باشد . دف های پوستی وی با مختصات و مشخصات دفهای اصیل کردستان ( پهنای 6 سانتی متری ، قطر 55 تا 57 و استفاده از میخ پرسی که شامل 110 عدد یا 440 حلقه می شود ) ساخته می شود .

وی قبل از هنر دف نوازی در زمینة معرق ، منبت و مجسمه سازی نیز فعالیت داشته است .

+