خنیاگران مشهد

معرفی کامل موسیقی و اهالی آن در مشهد

جلال کیمیا قلم

متولد مرداد ماه 1360

دانشجوی کارشناسی رشته گرافیک

فعالیت موسیقی را از سال 1379 با نوازندگی دف نزد آقای میثم افشین آغاز کرد. و از سال 1380 به عضویت گروه هزار دستان درآمد. پس از مدتی جهت فراگیری تنبک نزد استاد داریوش اسحاقی رفت و در ادامه راه از راهنمایی های بهزاد محجوبی بهره فراوان برد. او همچنین در مکتب خلیفه کریم محضر استاد علاء الدین یاسینی ( از بزرگان دف نوازی کردستان ) را درک کرد.

او گروه موسیقی هزار دستان را در اجراها و کنسرتهای متعددی همراهی نمود ( جشنواره جهانگردی در سالهای ۸۰، ۸۱، ۸۲ ، جشنواره هفته وحدت مشهد ۸۱، افتتاحیه المپیاد دانشجویی مشهد ۸۱ و ... ).

وی از سال 1382 مسئولیت انجمن هنری دانشجویان دانشگاه آزاد بجنورد را به عهده داشت که در این میان در کنسرتهای متعددی به همراه گروههای مختلف در استان خراسان شمالی حضور داشت؛ ( گروه ولات به سرپرستی آقای عبدی، و نیز اجرای کنسرت به همراه استاد خضری نوازنده بنام دوتار شمال خراسان در قوچان و حضور در جشنواره موسیقی مقامی شمال خراسان ).

او در زمینه موسیقی تئاتر نیز فعالیت داشته است. موسیقی تله تئاتر تلویزیونی گوهر عشق و همچنین پروژه بزرگ فردوسی به کارگردانی رضا صابری از جمله فعالیتهای او در این زمینه به شمار می رود. در سال 1382 در جشنواره تئاتر فجر نیز جایزه سوم بهترین موسیقی تئاتر به همراه آقای مهدی حسنی ( آهنگساز ) را کسب کرد.

از سال 1383 فعالیت خود را در گروه سازهای کوبه ای کوبانگ به سرپرستی استاد اسحاقی و پس از آن در گروه دف نوازان پوردستان به سرپرستی آقای محسن رستگار و همچنین گروه پارسیا ( بامداد ) به سرپرستی آقای سالار مرتضوی به عنوان نوازنده تنبک ادامه داد. که حاصل آن اجرای کنسرتهای متعدد در مشهد و شهرستانهای دیگر می باشد. این همکاری ها تا سال 1385 ادامه داشت.

از آن پس وی به عضویت گروه موسیقی سنتی دلشدگان ( به سرپرستی رامین میلانی ) درآمد و با این گروه از کنسرت تابستان 88 مشهد همراه شد. که این همکاری تا کنون ادامه یافته است.

وی در آلبوم های " اینجا کسی است پنهان... " به آهنگسازی " محسن حجازی " و همچنین " ماه نهفته " به آهنگسازی " رامین میلانی " نوازندگی سازهای کوبه ای را بر عهده داشت.

از دیگر فعالیتهای هنری او می توان به گرافیک، خوشنویسی و عکاسی اشاره کرد.

+