منصور رسا

منصور رسا

نوازنده (موسیقی فلامنکو) در سال ۱۳۳۷ در خانواده ای هنرمند متولد شد .
پدر وی پزشک و ادیب بود .
از اوان کودکی با دنیای باز و گسترده موسیقی آشنا شد . اشتیاق وی به آموختن موسیقی سبب شد در ۹ سالگی نواختن گیتار را بدون استاد شروع کند .
در سال ۱۳۴۹ بر اثر تمرینات مستمر و از راه شنیداری توانست قطعات معروف کلاسیک را از جمله آستوریاس ، الحمرا ، کاپوچیو عرب ، فولیا ، کاپریس ۲۴ و پاگانی نی را اجرا کند .
در ۱۶ سالگی شروع به ساختن قطعات کوچک موسیقی کرد ، که از آنها بعنوان سایه هایی از مهتاب یاد می کند ، که تاثیر شگرفی در چگونگی نواختن وی داشت .
در سال ۱۳۵۰ با نوازنده مشهور گیتار فلامنکو جهان سابیکاس آشنا شد که نقطه عظیمت وی به دنیای پر شور موسیقی فلامنکو بود .
دربین سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۵ علاوه بر اجرا کردن کنسرتهای گیتار به آموزش گیتار کلاسیک و فلامنکو مشغول بود .
در سال ۱۳۶۵ با یکی دیگر از بزرگان موسیقی فلامنکو "پاکودلوسیا" آشنا شد .
خود وی در باب این آشنایی می گوید : نوازندگی پاکودلوسیا برای من شبیه گشوده شدن دریچه ای خاموش در پس ذهن بود که با گشایش این دریچه و گام نهادن در ورای آن توانستم واقعیت موسیقی بارانی و پرشور فلامنکو را با همه وجودم احساس کنم .
در حال حاضر نوازندگی وی تحت تاثیر بزرگانی چون پاکودلوسیا و سن لوکارو آمیگو است ، قدرت تکنیک و بداهه نوازی وی از او نوازنده ای منحصر بفرد ساخته است . شاعرانگی و بیان حسهای گوناگون از طریق نواختن در کاروی بسیار مشهود است . و این امر او را از دیگر نوازندگان متمایز می سازد .
تاکنون ۲۸ اجرای کنسرت در شهرها مختلف ایران داشته اس ، که با استقبال چشمگیر مردم روبرو بوده است . وی در حدود ۲۰۰ قطعه پیانو را برای اجرای گیتار تنظیم کرده است . هم اکنون وی در مراکز فرهنگی و آموزشی و دانشگاهها به آموزش گیتار کلاسیک و فلامنکو مشغول است . لازم به ذکر است که تلویزیون کشور آلمان تا بحال ۲ بار اجرای کنسرت وی را پخش کرده است . و قدرت تکنیک این نوازنده ایرانی در فراسوی مرزها نیز مورد توجه قرار گرفته است .

/ 0 نظر / 53 بازدید