محمد جعفر حدادپور

 

47348_z7Koe9Vl.jpg

 

محمد جعفر حدادپور(آهنگساز و نوازنده پيانو)محمدجعفرحدادپور که در هفتم تیرماه ۱۳۵۳ در مشهد متولد شد، در حال حاضر از اساتید برجسته در زمینه موسیقی کودک و پیانو در شهر مشهد است. وی تجربه کار در زمینه موسیقی را از کودکی با خواندن در گروه‌های آواز جمعی آغاز نمود و سپس از سن ۱۵ سالگی به طور جدی به فراگیری مبانی تئوری و نوازندگی پیانو نزد استاد همایون عطاردی پرداخت. وی ضمن یادگیری اصول آهنگسازی و ارکستراسیون نزد اساتیدی چون محمد میرزمانی و دکتر محمد حقگو، روش‌های تدریس موسیقی کودک (پداگوژی) را از استاد سودابه سالم فرا گرفت و برای آموزش در زمینه روش‌های تدریس سلفژ و تربیت شنیداری، مبانی آواز جمعی (کُر) و صداسازی از حضور اساتیدی همچون آرش آزاده، یعقوب صحاف و الهام فاضلی بهره‌مند گردید.

ایشان دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی بوده و عضو کانون مدرسان خانه موسیقی ایران و دارای کارت صلاحیت تدریس موسیقی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز می‌باشد. وی تدریس موسیقی را از سال ۱۳۷۱ در آموزشگاه‌های موسیقی مشهد، انجمن موسیقی خراسان، هنرستان‌های سوره و شمایل، دانشکده علمی کاربردی هنر و دانشکده تربیت معلم به عنوان مدرس موسیقی کودک، آواز جمعی، سلفژ و پیانو آغاز کرد. از دیگر تجارب ایشان، فعالیت به عنوان کارشناس و مشاور موسیقی موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی از سال ۸۵ تا ۸۸، قائم مقام و مسئول کمیته فنی و داوری دومین جشنواره سراسری نغمه‌های دینی، داوری جشنواره بین المللی خورشید ولایت و داوری چندین دوره جشنواره‌های فرهنگی هنری دانش آموزان و دانشجویان سراسر کشور از سال ۷۵ تا کنون بوده است. وی همچنین از سال ۹۰ تا کنون مدیریت آموزشگاه آزاد موسیقی نیما را بر عهده دارد.

از جمله فعالیت‌های گروهی ایشان در زمینه موسیقی، علاوه بر خوانندگی در بخش باس گروه کُر آریا به سرپرستی آرش آزاده و گروه شهاب به سرپرستی یعقوب صحاف، می‌توان به تربیت و سرپرستی چندین گروه کُر از جمله گروه کُر نیما و گروه کُر دانشگاه آزاد اسلامی مشهد اشاره نمود. همچنین، وی علاوه بر ۱۶ سال فعالیت به عنوان مربی سرود و آواز جمعی مدارس استان از سال ۷۲ تا ۸۸، برگزارکننده چندین دوره کلاس مربی‌گری موسیقی کودک و سرود مدارس نیز بوده است.

شایان ذکر است که با توجه به علاقه ایشان به تحقیق و تمرکز بر روی روش‌ها و متدهای آموزش موسیقی به خصوص برای کودکان و نوجوانان، عمده فعالیت ایشان در این زمینه بوده و ضمن کنکاش و فراگیری اصول پداگوژی، بخش اعظم زمان خود را صرف تربیت هنرجویان و مدرسین علاقه‌مند به موسیقی نموده است. در این راستا ایشان ضمن طراحی متدهای مختلف آموزشی، آثار متعددی را برای ارکستر کودکان و نوجوانان، از جمله ارکستر کودک و نوجوان مفتح، آریا و نیما تولید و تنظیم نموده است.

از فعالیت‌های ایشان در زمینه آهنگسازی می‌توان به ساخت آثار متعددی برای گروه‌های کُر و ارکستر کودکان و نوجوانان، ساخت موسیقی چندین مجموعه برنامه تلویزیونی از جمله "بازی در بازی"، "عکس یادگاری"، "رنگین کمان"، "یک از هفت" و "سینما-جوان-تجربه"، ساخت موسیقی برای چند نمایش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران همچون "پرنده و فیل"، "شهر گربه‌ها" و "مادر جان سلام" و همچنین ساخت موسیقی برای نمایش‌های "باز باران"، واقعه در واقعه"، "روزی نه مثل هر روز"، "کچل ضربدر هفت"، "آخرین پر" و "پسرها تنهایند" اشاره نمود.

محمدجعفرحدادپور علاوه بر کسب رتبه اول آهنگسازی در چندین فستیوال هنری کشوری، به عنوان نوازنده و مربی فنی برگزیده نیز افتخارات متعددی را به‌دست آورده است؛ كه از جمله مهم‌ترین آن‌ها در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

•          رتبه اول آهنگسازی چهارمین جشنواره سراسری شاهد کشور

•          رتبه اول آهنگسازی دومین فستیوال هنری دانش آموزان برگزیده کشور

•          رتبه اول آهنگسازی ششمین فستیوال هنری دانش آموزان برگزیده کشور

•          دیپلم افتخار آهنگساز اول در دومین یادواره تئاتر عروسکی استان خراسان

•          موسیقی برگزیده در دهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا

•          موسیقی برگزیده در بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان


 

 

/ 0 نظر / 68 بازدید